اینستاگرام،ربات و کانال تلگرام فیش هانتر در هر لحظه با شماست!

color picker

 

 

 

 

 

 

 

توضیحاتی در مورد چرخ بایت رانر :

 

 

بیت رانر (Baitrunner) در میان اکثر ماهیگیران کشورمان به اشتباه به نوعی ریسه اطلاق میشود. حال آنکه بیت رانر به نوعی چرخ ماهیگیری گفته میشود و آن نوع ریسه که ماهیگیران ایرانی به نام بیت رانر می شناسند در حقیقت "Running Rig" یا همان ریسه متحرک نامیده میشود.

در این نوع ریسه سرب در طول نخ به اندازه های مختلف حرکت نموده و به شیوه های مختلف از حرکت آن در محل مورد نظر جلوگیری میکنند. این شیوه ماهی را قادر میسازد بدون احساس وزن سرب طعمه را تا مسافتی مورد نظر ماهیگیر حمل کند و بعد از آن طول، سرب ناگهان ضربه را به قلاب جهت گیر کردن در دهان ماهی وارد می آورد. پس در این حالت سرب (lead) متحرک است نه طعمه (Bait). چراکه طعمه در جای همیشگی است و وزنه در طول نخ حرکت میکند.

اما در اصل بیت رانر نوعی چرخ ماهیگیری است که معمولا به چرخ کپورگیری معروف است و جلسات طولانی صید کپور را بدون دغدغه خواهدکرد. این چرخ اولین بار در سال 1987 به وسیله شرکت شیمانو ابداع و ثبت گردید. سایر شرکتها نیز در این مدت اقدام به کپی برداری و تقلید از این محصول نموده اند. محصولاتی که توسط شرکتهای دیگر به این نام عرضه میشوند در حقیقت چرخهای اسپول آزاد هستند نه بیت رانر.

در ادامه به معرفی این نوع چرخ و مزایای نسبی آن به چرخهای دیگر خواهیم پرداخت:

هر چرخ بیت رانر از 120 قطعه ساخته میشود تا یکی از بزرگترین و مهمترین انقلابهای اخیر در صید کپور را رقم بزند.این نوع چرخ ماهیگیر را قادر میسازد چوبهایش را بدون نگرانی از کشیده شدن به داخل آب توسط ماهی بزرگ نصب کند و همچنین هر کپوری که طعمه او را بر میدارد بدون احساس کوچکترین مقاومتی از سوی چرخ، نخ را به آزادی از روی چرخ باز کند.

اما این چرخ چگونه کار میکند؟

چرخهای دارای اسپول ثابت به وسیله یک کلاچ که در جلو یا قسمت پشتی بدنه چرخ قرار دارد کنترل میشوند. این کلاچ به ماهیگیر این امکان را میدهد که کشش را طوری تنظیم کند که یک ماهی بزرگ بدون در هم شکستن چوب و یا پاره کردن اتصالات ریسه، نخ را از اسپول باز نماید.

بیت رانر علاوه بر کلاچهای متداول دارای یک کلاچ اضافی است که اجازه میدهد نخ به آزادی رها گردد اما با کوچکترین جمع کردن یا ضربه به سوئیچ بیت رانر، کلاچ کمکی از خط خارج میشود و کلاچ اصلی متداول وارد عمل میشود.

مزایای چرخ بایترانر:

وقتی چوبها را روی پایه قرار داده ایم و به بازرها متصلند، بیت رانر اجازه میدهد زمانی که یک ماهی طعمه را بردارد یا به قلاب بیفتد نخ به صورت اسپول آزاد از چرخ باز شود. اگر نخ به آزادی از چرخ باز نشود ممکن است ماهی چوب را به داخل آب بکشد یا نخ را پاره کند.

با چرخاندن دسته چرخ یا چرخاندن سطح بیت رانر، کشش اولیه به طور اتوماتیک برقرار میشود تا از فرار ماهی جلوگیری کند. در صورتی که در محلی پر از مانع ماهیگیری میکنیم ،میتوانیم برای جلوگیری از فرار ماهی به سوی موانع و گیر کردن نخ، بیت رانر را از خط خارج نماییم. برای بهره برداری درست از این شیوه، بهتر است ماهیگیر تا زمان اطمینان از برداشته شدن طعمه توسط ماهی به چوب و چرخ دست نزند. با استفاده از پایه های افقی چوب، میتوان از این نوع چرخ استفاده نمود.

زمانی که ماهیگیر برای ضربه وارد آوردن عجله دارد، فقط کافی است دسته چرخ را ربع دور بچرخاند تا بیت رانر خودش ضربه را به ماهی وارد آورد. و بعد از این کلاچ اصلی چرخ وارد عمل میشود تا به ماهیگیر امکان بازی کردن و خسته کردن ماهی را بدهد.

اگر عملکرد شما هنگام غیر فعال کردن بیت رانر صحیح نباشد نخ به طرز وحشتناکی از اسپول باز شده و بین اولین حلقه چوب و چرخ به هم خواهد پیچید که اصطلاحا به این حالت نخ لانه پرنده میگوییم.

و در انتها بهترین نوع ریسه و طعمه برای این سیستم، ریسه Bolt یا Method است. برای صید کپور در شب بسیار مناسب است چرا که به ماهیگیر امکان میدهد قبل از پاره شدن نخ یا فرار ماهی از محل خواب خود خارج شود و شاید بزرگترین ماهی عمرش را از دست ندهد

 

درباره فیش هانتر

marlin min

وارد کننده تمامی لوازم تخصصی ماهیگیری

وارد کننده قطعات مصرفی جهت تعمیرات

انجام تعمیرات تخصصی لوازم ماهیگیری

فروش بصورت عمده و تک فروشی و ارسال به تمام نقاط کشور

بیشتر...

ورود اعضا

گروه ماهیگیری فیش هانتر

testimonial 1

"دوست عزیز از اینکه گروه ما را جهت همراهی در ماهیگیری خود انتخاب نموده اید کمال تشکر را دارم و امیدوارم بتوانم همراه با تیم فیش هانتر لحظات خوشی را برای شما در جزیره زیبای کیش رقم بزنم."

صفارزاده *مدیریت فیش هانتر*

testimonial 2

"دوست عزیزم من شما را در تورهای ماهیگیری گروه در جزیره زیبای کیش همراهی خواهم نمود و هر آنچه که در مورد ماهیگیری در جنوب ایران و خلیج فارس نیاز باشد به شما آموزش خواهم داد."

سرپرست تور

آدرس فروشگاه فیش هانتر کیش

درباره ما

گروه ماهیگیری فیش هانتر با بیش از 10 سال سابقه ماهیگیری ورزشی در ایران در حال راه اندازی بزرگترین وکاملترین مرجع ماهیگیری ایران می باشد

بیشتر...

تماس با ما

آدرس: کیش بازار ونوس طبقه فوقانی بانک صادرات غرفه 271

آدرس ایمیل: info@kish-fish-hunter.com

شماره تماس: 159 63 44 764 98+

شماره همراه:  399 82 76 939 98+

 

testimonial 1

تمامی محصولات معرفی شده توسط گروه فیش هانتر دارای ضمانت اصالت کالا می باشند.

Storage

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .