اینستاگرام،ربات و کانال تلگرام فیش هانتر در هر لحظه با شماست!

color picker

 

 

 

 

 

 

 

توضیحاتی در مورد چرخ ماهیگیری :

 

چرخ های ماهیگیری برای هماهنگی بین نخ و قدرت ماهی, و پرتابهای بلند و جمع کردن نخ و کنترل بهتر بر روی ماهی صید شده, طراحی شده اند.

 سیستم مکانیک چرخهای ماهیگیری از یک سری چرخدنده ها و بلبرینگها و واشر و اورینگ و حلقه و اهرم و پیچ تنظیم درگ و… تشکیل میشود. بر روی اکثر چرخها سرعت چرخش اسپول و متراژ جمع کردن نخ, نسبت به چرخش اهرم,مشخص شده مثلا نوشته شده (1:4.3  gear ratio) یعنی در هر یک دوری که اهرم میچرخد, 4.3 دور نخ به دور اسپول پیچیده میشود. این عدد هر مقدار بزرگتر باشد شما سرعت بیشتری در جمع کردن نخ خواهید داشت .

 درگ چیست؟

بر روی بدنه اکثر چرخهای ماهیگیری قدرت درگ آن با نماد پوند مشخص شده است یعنی اگر روی چرخ زده باشد (۲۰lb_Drag) به این معناس که تمام ساختار مکانیک چرخ میتواند تا وزن ۲۰ پوند معادل ۹ کیلو گرم فشار را متحمل شود و اگر بیشتر از این به چرخ فشار وارد شود ممکن است مکانیک چرخ دچار مشکل شود, همینطور بر روی نخ های ماهیگیری هم قدرت کشش و استقامت نخ با نماد پوند lb یا lbs مشخص شده است.

حالا ارتباط قدرت نخ با درگ چرخ در چیست؟

خیلی از ماهیگیران پیچ جلو یا عقب چرخ را با نام کلاج میشناسند، اما در واقع این دو پیچ تنظیم کننده همان پیچ تنظیم درگ است یعنی اگر نخ (۲۰ lb) بر روی اسپول بسته اید باید به این نخ کمتر از ۲۰ پوند یا ۹کیلو گرم فشار بیاورید تا نختان پاره نشود و ماهی را از دست ندهید و همینطور فشار را بین نخ و درگ چرخ تقسیم کنید.

برای این کار باید از پیچ تنظیم درگ که در جلو و عقب چرخ وجود دارد استفاده کنید و باید به قدری پیچ را باز کنید تا نخ تقریبا نیمی از فشار ۲۰ پوندی را که ۴/۵ کیلو گرم میشود تحمل کند, و اگر فشار بیشتری را ماهی وارد کرد, اسپول شروع به چرخیدن کند.

بر روی چرخهای بایت رانر یک شاسی وجود دارد که شما هنگامی که چوب را روی پایه قرار دادید پیچ درگ را روی وزن مورد نظر تنظیم میکنید و شاسی بایت را به حالت on قرار میدهید این شاسی به شما کمک میکند که دیگر با پیچ دستی درگ را تنظیم نکنید و هر زمان که نیاز به کلاج دادن بود با شاسی بایت این کار را انجام دهید.

معمولا درگ را با اتصال یک وزنه به نخ تنظیم میکنند اما چون این کار کمی مشکل است میتوان با تنظیم تجربی و حسی فشاری که به نخ و چرخ وارد میشود را با پیچ درگ تنظیم کرد.

ارتباط مشترکی بین اکشن چوب و قدرت نخ و درگ چرخ وجود دارد که این سه باید با هم همخوانی داشته باشند,یعنی فشار یک ماهی ۱۰ کیلوگرمی باید بر روی انعطاف چوب (اکشن) و قدرت نخ و درگ چرخ تقسیم شود که اینها همه بستگی به مهارت ماهیگیر و استفاده از پیچ تنظیم کننده درگ دارد.

 

اما چند نکته در مورد چرخ ماهیگیری :

 

۱ .  از چرخ آب شیرین در آب شور استفاده نکنید چون قطعات آن در برابر املاح موجود درآب شور مقاومت ندارند و خورده خواهند شد .

۲ . معمولا میزان حجم اسپول نخ در روی آن با سایز و طول نخ  حک شده بیشتر از آن عدد اسپول را از نخ پر نکنید .

۳ . بهترین اسپول از آلومینیوم آلیاژی ساخته میشود . پس به جنس آن توجه کنید .

۴ . از روغن کاری چرخ با روغن های معمولی بپرهیزید برای این کار از گریس مخصوص استفاده کنید .

۵ . برای تمیز کردن چرخ از دستمال مرطوب استفاده کنید زیرا غوطه ور کردن چرخ در آب دریاچه یا رودخانه با توجه به املاح موجود درآب این مکان ها با عث خوردگی  بلبرینگ و چرخ دنده های چرخ میشود .

۶ . در خرید چرخ به وزن آن توجه کنید (در اسپینینگ چرخ سنگین شما را خسته خواهد کرد) .

۷ . به آلیاژ بکار رفته در بدنه چرخ دقت کنید . بسیاری از چرخ ها از پلاستیک ساخته میشوند اما مقاومت کافی را در برابر شوک ندارند .بهترین آلیاژ بدنه از آلومینیوم میباشد.

۸ . به آلیاژ بلبرینگ ها دقت کنید و از فروشنده بپرسید که از فولاد ضد زنگ و ضد خوردگی باشند . (برای طول عمر بیشتر)

۹ . درزمان خرید از درست عمل کردن سیستم کلاچ و قفل ضد برگشت اطمینان حاصل کنید .

۱۰ . به سرعت چرخ دقت کنید معمولاً بر روی اسپول حک میشود : این عدد (۴٫۳ : ۱) این عدد به این معنی است که در هر یک دور حرکت دسته به دور محور ۴٫۳  دور نخ به دور اسپول پیچیده میشود . این عدد هر مقدار بزرگتر باشد شما سرعت بیشتری در جمع کردن نخ خواهید داشت .

۱۱ . به تعداد بلبرینگ توجه کنید هرچه تعداد آن بیشتر باشد چرخ با سرعت و ظرافت بیشتری عمل خواهد کرد.

 

درباره فیش هانتر

marlin min

وارد کننده تمامی لوازم تخصصی ماهیگیری

وارد کننده قطعات مصرفی جهت تعمیرات

انجام تعمیرات تخصصی لوازم ماهیگیری

فروش بصورت عمده و تک فروشی و ارسال به تمام نقاط کشور

بیشتر...

ورود اعضا

گروه ماهیگیری فیش هانتر

testimonial 1

"دوست عزیز از اینکه گروه ما را جهت همراهی در ماهیگیری خود انتخاب نموده اید کمال تشکر را دارم و امیدوارم بتوانم همراه با تیم فیش هانتر لحظات خوشی را برای شما در جزیره زیبای کیش رقم بزنم."

صفارزاده *مدیریت فیش هانتر*

testimonial 2

"دوست عزیزم من شما را در تورهای ماهیگیری گروه در جزیره زیبای کیش همراهی خواهم نمود و هر آنچه که در مورد ماهیگیری در جنوب ایران و خلیج فارس نیاز باشد به شما آموزش خواهم داد."

سرپرست تور

آدرس فروشگاه فیش هانتر کیش

درباره ما

گروه ماهیگیری فیش هانتر با بیش از 10 سال سابقه ماهیگیری ورزشی در ایران در حال راه اندازی بزرگترین وکاملترین مرجع ماهیگیری ایران می باشد

بیشتر...

تماس با ما

آدرس: کیش بازار ونوس طبقه فوقانی بانک صادرات غرفه 271

آدرس ایمیل: info@kish-fish-hunter.com

شماره تماس: 159 63 44 764 98+

شماره همراه:  399 82 76 939 98+

 

testimonial 1

تمامی محصولات معرفی شده توسط گروه فیش هانتر دارای ضمانت اصالت کالا می باشند.

Storage

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .