اینستاگرام،ربات و کانال تلگرام فیش هانتر در هر لحظه با شماست!

انتخاب قلاب مناسب برای صید، یكی از نكاتی است كه یك ماهیگیر باید با آن آشنایی داشته باشد، جالب است بدانید كه هنر ساخت قلاب از دوران‌های بسیار دور در بین بشر رواج داشته و در كشفیات باستانی قلابهایی از جنس سنگ و استخوان نیز توسط باستان شناسان كشف شده است.

در حال حاضر قلابهای ماهیگیری در انواع و شكلهای بسیار گوناگونی تولید می‌شوند كه شاید این مسئله انتخاب یك نوع و سایز مناسب را برای ماهیگیران سخت كند.

اجزاء قلاب ماهیگیری شامل چشمه، نیش، خاربرگردان، كمان، ساقه و زائده‌های پشت ساقه می‌باشد. چشمه قلاب همان حلقه‌ای است كه نخ ماهیگیری را به آن گره می‌زنیم. قلاب ماهیگیری از نظر شكل انواع گوناگونی دارد:

قلاب یك شاخه،‌ قلاب دو شاخه و قلاب سه شاخه یا به عبارتی دیگر قلاب سه چنگك. چشمه قلاب هم انواع مختلفی نظیر چشمه معمولی، چشمه رو به داخل، چشمه رو به خارج، چشمه پارویی و چشمه سوزنی دارد.

نوك یا نیش قلاب هم شامل نوك سوزنی، نوك چاقویی و نوك مقعر می‌شود، هر كدام از این انواع دارای كاربردهای خاص خود هستند، البته این تقسیم بندی براساس شكل ظاهری بوده و  برای انتخاب قلاب مناسب باید اول به این نكته توجه كنید كه قصد صید چه نوع از ماهی‌‌ها دارید.

به طوركلی برای صید ماهی‌هایی كه دارای حفرة دهانی گرد هستند مانند كپور بهتر است از انواع قلابهای ساقه كوتاه استفاده كنید و برای صید ماهیانی كه دارای حفرة دهانی بزرگ و غیر دایره‌ای هستند ما نند سوف، اسبله و ... بهتر است از انواع پایه بلند استفاده كنید.

برای صید ماهیانی كه دارای دهانی بزرگ بوده و طعمه را گاز می‌زنند استفاده از قلابهای دو یا سه شاخه می‌تواند شانس گیر كردن قلاب به دهان ماهی را زیاد كند. همچنین بسته به سایز ماهیانی كه قصد صید آنها را دارید باید سایز قلاب شما تغییر كند، تصور رایج در بین برخی ماهیگیران این است كه با قلاب كوچك هم می‌توان ماهیهای بزرگ صید كرد و بالعكس كه البته این تصور تا حدی نیز صحیح است، ولی نكته‌ای كه وجود دارد این است كه وقتی با یك قلاب كوچك قصد صید ماهیهای بزرگی را داریم به دلیل كوچكی قلاب شانس گیر كردن آن در دهان ماهی كم می‌شود عكس این مطلب نیز صادق است.

البته استثنائاتی هم وجود دارد مثلاً برای صید ماهی زیركی مانند آمور حتماً باید از قلابهای كوچك استفاده كرد تا باعث ترسیدن این ماهی نشود. به هر حال سایز مناسب برای هر ماهی چیزی است كه با چند بار تجربه و دقت می‌توانید به آن پی ببرید، نكته مهم دیگر در انتخاب قلاب، انتخاب یك نوع قلاب مرغوب و محكم است كه تحمل فشارهای وارده از طرف ماهی را داشته باشد و نشكند و یا خم نشود همچنین رنگ قلاب بهتر است نزدیك به رنگ طعمه و یا محیط آب باشد و در برابر زنگ زدگی هم مقاوم باشد برای انتخاب یك نوع مرغوب از یك فرد باتجربه برای خرید كمك بگیرید.

توجه داشته باشید که در دریای آزاد با توجه به اینکه هدف صید ماهی سایز بزرگ است و این ماهیان نیز شکارچی و مهاجم هستند بیشتر در طول روز از سیستم اسپینینگ ،جیگینگ و ترولینگ با طعمه مصنوعی استفاده می شود که خود این طعمه ها دارای قلاب های مخصوص می باشند که به آن ها متصل است.

در زیر چند نمونه از قلاب های مورد استفاده برای طعمه زنده در خلیج فارس را ملاحظه می کنید:

 

color picker

درباره فیش هانتر

marlin min

وارد کننده تمامی لوازم تخصصی ماهیگیری

وارد کننده قطعات مصرفی جهت تعمیرات

انجام تعمیرات تخصصی لوازم ماهیگیری

فروش بصورت عمده و تک فروشی و ارسال به تمام نقاط کشور

بیشتر...

ورود اعضا

گروه ماهیگیری فیش هانتر

testimonial 1

"دوست عزیز از اینکه گروه ما را جهت همراهی در ماهیگیری خود انتخاب نموده اید کمال تشکر را دارم و امیدوارم بتوانم همراه با تیم فیش هانتر لحظات خوشی را برای شما در جزیره زیبای کیش رقم بزنم."

صفارزاده *مدیریت فیش هانتر*

testimonial 2

"دوست عزیزم من شما را در تورهای ماهیگیری گروه در جزیره زیبای کیش همراهی خواهم نمود و هر آنچه که در مورد ماهیگیری در جنوب ایران و خلیج فارس نیاز باشد به شما آموزش خواهم داد."

سرپرست تور

آدرس فروشگاه فیش هانتر کیش

درباره ما

گروه ماهیگیری فیش هانتر با بیش از 10 سال سابقه ماهیگیری ورزشی در ایران در حال راه اندازی بزرگترین وکاملترین مرجع ماهیگیری ایران می باشد

بیشتر...

تماس با ما

آدرس: کیش بازار ونوس طبقه فوقانی بانک صادرات غرفه 271

آدرس ایمیل: info@kish-fish-hunter.com

شماره تماس: 159 63 44 764 98+

شماره همراه:  399 82 76 939 98+

 

testimonial 1

تمامی محصولات معرفی شده توسط گروه فیش هانتر دارای ضمانت اصالت کالا می باشند.

Storage

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .